Niska produktywność to często spotykany problem wśród pracowników. Może mieć wiele przyczyn, takich jak:
- Brak motywacji. Jeśli pracownik nie ma żadnego powodu, aby być produktywnym, to nie będzie.
- Niewłaściwe narzędzia. Jeśli pracownik ma do dyspozycji niewłaściwe narzędzia, może to utrudnić jego pracę i spowodować, że będzie mniej produktywny.
- Złe warunki pracy. Pracownicy mogą mieć trudności w osiągnięciu wysokiej produktywności, jeśli muszą pracować w niekorzystnych warunkach, takich jak: hałas, złe światło, niewygodne krzesła czy brak dostępu do wody.
- Niewłaściwy tryb życia. Pracownicy mogą mieć problemy z osiągnięciem wysokiej produktywności, jeśli ich tryb życia jest nieodpowiedni, np. jeśli nie śpią wystarczająco dużo lub mają złe nawyki żywieniowe.
Jak trenować produktywność?
Trenowanie produktywności jest systematycznym dążeniem do osiągania lepszych wyników w krótszym czasie. Żeby to osiągnąć, należy nauczyć się skutecznie planować swój czas, a także umiejętnie wykorzystywać swoje zasoby.
O to kilka wskazówek, które pomogą wytrenować produktywność:
- Organizacja. Trening produktywności należy zacząć od efektywnego organizowania czasu i zadań.
- Planowanie. Przede wszystkim potrzebny jest dobry plan. Powinien on obejmować wszystkie obowiązki i zadania, a także uwzględniać czas, jaki należy na nie poświęcić.
- Priorytety. Nie wszystkie zadania są równie ważne, dlatego ustal, które z nich są najważniejsze.
- Skupienie. Nie rozpraszaj się i nie trać czasu na rzeczy, które nie są istotne.
- Delegowanie zadań. Dobra produktywność, zależy też od delegowania zadań innym osobom. Nie można brać ich wszystkich na siebie, więcej niż samemu można ogarnąć.
- Odpoczynek. Skuteczny trening produktywności zależy również od odpoczynku. Nie możesz pracować cały czas, należy mieć czas na relaks.